2018 Grammy Nominees Announced – Including VC Artist Augustin Hadelich

325
Augustin Hadelich Violin Violinist Cover

The nominees for the 2018 60th Annual Grammy Awards have today been announced – including VC Artist Augustin Hadelich, violinists Frank Peter Zimmermann and Patricia Kopatchinskaja and cellist Steven Isserlis.

Siberian-born baritone Dmitri Hvorostovsky, who passed away last week, has received a posthumous nomination for his recording of Georgy Sviridov’s song cycle: ‘Russia Cast Adrift’.

Augustin was awarded the ‘Best Classical Instrumental Solo’ accolade at the 2016 Grammy Awards – for his recording of Henri Dutilleux’s “L’arbre des Songes” Violin Concerto – with conductor Ludovic Morlot and the Seattle Symphony Orchestra.

The 2018 classical music nominees are:

Best Classical Instrumental Solo:

  • Bach: The French Suites — Murray Perahia
  • Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
  • Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
  • Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
  • Transcendental — Daniil Trifonov

 

STEPHEN ISSERLIS | HAYDN CELLO CONCERTOS & CPE BACH | THE DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN | HYPERION RECORDS

 

FRANK PETER ZIMMERMANN | SHOSTAKOVICH VIOLIN CONCERTO NO. 1 | PASSACAGLIA | ALAN GILBERT & NDR ELBPHILHARMONIE ORCHESTRA | NAXOS

 

Best Orchestral Performance:

  • Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
  • Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
  • Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
  • Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:

  • Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo
  • Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra
  • Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico
  • Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich
  • Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists

 

PATRICIA KOPATCHINSKAJA | SCHUBERT | DEATH AND THE MAIDEN | THE SAINT PAUL CHAMBER ORCHESTRA | ALPHA CLASSICS

 

VC ARTIST AUGUSTIN HADELICH & JOYCE YANG | SCHUMANN | VIOLIN SONATA NO. 1 | 1ST MVT

 

Best Classical Compendium:

  • Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
  • Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
  • Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
  • Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
  • Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

 

Best Contemporary Classical Composition:

  • Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
  • Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
  • Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
  • Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
  • Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

 

ROBERTO DIAZ | HIGDON VIOLA CONCERTO | 1ST MVT | GIANCARLO GUERRERO & NASHVILLE SYMPHONY | NAXOS

 

Best Opera Recording:

  • Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)
  • Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)
  • Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)
  • Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

 

Best Choral Performance:

  • Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)
  • Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
  • Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
  • Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)
  • Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

 

Best Classical Solo Vocal Album:

  • Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
  • Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)
  • Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
  • In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)
  • Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)
  • Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

 

DMITRI HOVOROSTOVSKY | SVIRIDOV | RUSSIA CAST ADRIFT | CONSTANTINE ORBELIAN & ST PETERSBURG STATE SYMPHONY | DELOS PRODUCTIONS

 

The winners will be announced at a ceremony in New York’s Madison Square Garden on January 28th.

Comments

comments

Advertisement